הסיפור שלנו

הסיפור שלנו

הסיפור של תעשיית שמן הזית בגליל

מסורת שמן הזית

לאורך מאות ואף אלפי שנים מוסקים תושבי בקעת בית הכרם את עצי הזית שלהם בכדי להפיק מהם שמן וזיתים לאכילה. עצי הזית מבקעת בית הכרם הינם מזן צורי (סורי) טהור, המאופיין  באיזון ייחודי בין מרירות וחריפות. זן זה ייחודי בטעמו ובמוצאו הגיאוגרפי ונדיר יחסית בעולם. כרמי הזיתים גדלים בחקלאות בעל (חקלאות המבוססת על השקייתם של הגידולים החקלאיים במשקעים טבעיים בלבד) וללא כל ריסוס או חומרי הדברה כלשהם.

על מנת להפיק את השמן האיכותי, מביאים החקלאים ובני משפחתם את הזיתים אל בתי הבד הנמצאים בכל כפר לאורך כל בקעת בית הכרם. על פי המסורת, התשלום לבית הבד עבור הפקת השמן אינה נעשית בכסף אלא עם השמן עצמו; כל חקלאי משאיר בבית הבד 10% מתוצרת השמן שקיבל. על בעל בית הבד למכור את השמן שצבר מהחקלאים השונים על מנת לכסות על ההוצאות ולהפיק רווח. באופן זה, התנהלה תעשיית שמן הזית בבקעת בית הכרם מזה דורות רבים. אך בשנים האחרונות, לאור התפתחות תעשיית שמן הזית העולמית הפוגעת לעיתים בשמנים המקוריים והאיכותיים, תעשייה מסורתית זו נמצאת על סף היכחדות. 

בתי הבד

סגולות שמן הזית

בעשורים האחרונים ישנם יותר ויותר מחקרים המצביעים על סגולותיו הבריאותיות הרבות של שמן הזית. עקב כך הולך וגדל הביקוש העולמי לשמן זית. תעשיית שמן הזית, מהחקלאות ועד ייצור השמן, התפתחה גם היא ועברה לייצור זול והמוני אך לאו דווקא איכותי. כתוצאה מכך, חקלאים ויצרנים קטנים יותר אינם מסוגלים לעמוד בתחרות ונוטשים את התעשייה.

לבעלי בתי הבד קושי רב להתחרות בשוק המוצף של שמן הזית ובתאגידים הגדולים אשר שולטים בו. לבעלי בתי הבד אין ניסיון עסקי ויכולות השיווק שלהם מוגבלות. בנוסף, הטיפול בפסולת הנוצרת בתהליך הפקת שמן הזית מהווה בעיה משמעותית, הדורשת טיפול ומעורבות מגורמים מוסדיים וגדולים יותר מהיכולת הכלכלית והפיסית של בתי בד מקומיים. אי טיפול בבעית הפסולת מזיק לאדמה ולסביבה ומחמיץ את ההזדמנות לפיתוח כלכלי נוסף הנובע מייצור מוצרי היגיינה וקוסמטיקה מפסולת הזית.

בעלי בתי הבד של בקעת בית הכרם מעוניינים לשמור על המסורת העתיקה אך זקוקים גם להתאים את הענף לעידן הנוכחי בכדי להצליח לשרוד. כל בית בד בבקעת בית הכרם מנסה לפלס את דרכו בשוק באסטרטגיה שונה; שימור תהליך הייצור באופן מסורתי, הפיכת בית הבד למסחרי, ייצור מוצרים משניים כגון סבונים מפסולת הזית, ייצור עניין תיירותי סביב ענף הזית ופיתוח טכנולוגיה שתגייס את הדור הצעיר לתעשייה. יחד עם זאת, בית בד מקומי בודד יתקשה מאד להצליח לשרוד כל שכן לייצר שינוי.  קואופרטיב של בתי בד, שיאחד וייצור שותפות בין כולם  – יוכל לעשות זאת.

האתגרים הכלכליים

קואופרטיב בתי הבד של בקעת בית הכרם

 יוזמה מקומית המשלבת שמירה על המסורת מחד, הכנסת חדשנות בענף שמן הזית ומוצריו מאידך ומימוש הפוטנציאל הכלכלי

שיקום ענף שמן הזית בגליל 

מיזם בתי הבד מבקעת בית הכרם שם לעצמו כמטרה לשקם ולפתח את תעשיית שמן הזית של בקעת בית הכרם. זאת על ידי יצירת קואופרטיב של בעלי בתי הבד יחד עם החקלאים על מנת לייצר יתרון לגודל ולקדם מכירות משותפות.

יצרנו מיתוג משותף, לוגו וסימן ייחודי לשמן של כל בית בד המשתתף בקואופרטיב. מחלקת העיצוב של בצלאל סייעה לנו בתהליך שהיה ברובו בהתנדבות. יצרנו מדבקות אחידות לבקבוקי השמן הנמכרים בכמויות של ליטר ולפחי שמן של 5 ליטר. על גבי המדבקות תכלו לקרוא איכותו המעולה של שמן הזית שלנו – שמן זית סורי (צ'ורי).
ניתן לרכוש אותו Online – לחצ/י כאן >>

מיתוג

הפצה

אנו שולחים את השמן לכל מקום בארץ ובחו"ל. בנוסף לכך מעודדים מפיצים לרכוש כמות בקבוקים במחיר מוזל ולמכור או להפיץ לחברים באזור. לא תוכלו למצוא את שמן הזית שלנו על המדפים בסופרים, אלא רק בהזמנה ישירה: חבר מפיץ לחבר. ההבטחה שלנו היא ששמן הזית טרי מהעונה האחרונה וטעים ביותר. 

כאמור, יש לנו מטרה של התמודדויות משותפות עם הפסולת הנוצרת בתהליך הפקת השמן תוך כדי מתן מענה לצרכי הרגולציה והתקנים השונים. שיקום ופיתוח של תעשיית שמן הזית האזורית תאפשר אימפקט סביבתי וקהילתי.

המטרות שלנו:

  1. חידוש תעשיית שמן הזית בבית הכרם ככלי לקידום פיתוח כלכלי, צמיחת גאווה מקומית ושימור מסורת קדומה.
  2. חיבור בעלי בתי הבד ומשפחותיהם להתפתחות הארצית והבינ"ל בתעשיית שמן הזית.
  3. העלאת קרנה של תעשיית שמן הזית הערבית בישראל בפני קובעי מדיניות.
  4. פיתוח תעשיית שמן הזית בחברה הערבית בישראל כדרך ללכידות חברתית.
  5. שיקום/חיזוק קהילה מקומית באמצעות פיתוח נכסים מקומיים כבתי הבד ושמן הזית.

פיתוח חברתי איזורי

מיזם ארטוליו

קואופרטיב בתי הבד של בקעת בית הכרם נעזר ונתמך בידע המקצועי של האיחוד האירופי כחלק ממיזם ארטוליו לקידום תעשיית שמן הזית במדינות הים התיכון.

הזמינו Online משמן הזית הגלילי המשובח שלנו